Мнозина считат, че когато говорим за имунитет, разбираме единствено способността на тялото да се противопостави на външни вредители. В тази връзка, често засилването на имунитета се приема като стремеж да увеличим имунните клетки, произвеждани от различни органи в тялото.
Имунната система обаче, не е само защитник от външни причинители на болести. Имунната система е цялостната организация за контрол върху параметрите на жизнената дейност в тялото на човека. Тя контролира всички процеси – от клетъчно ниво, до цялостната хомеостаза на организма.
За източната медицина, която е изцяло холистична (разглежда тялото като цялостна система, а не като изградена от отделни органи), най-важният орган в човешкото тяло, са червата.
Защо смятат така?
Установено е, че всяка болест, започва с нарушение в храносмилането. Винаги. Можем да изброим няколко стъпки, които характеризират този процес на нарушение:
Нарушение в образуването на стомашния сок – диспепсия.
Нарушение в производството на ензими, което е почти винаги съпроводено с Чревна дисбактериоза.
Синдром на раздразнените черва (тънки или дебели, или най-често и двете), съпроводени с ентерит и колит.
Нарушена резорбция на хранителните вещества в червата
Повишена пропускливост на чревната стена.
Колко от тези етапи ще бъдат открити в тялото на болен човек, зависи от това кога се прави диагностицирането. Ако човекът се е отнесъл несериозно към симптомите на тялото, процесът ще се задълбочи.
Хората боледуват от болест, уж нямаща нищо общо с храносмилателната система, но имат в себе си налични по няколко от изброените поражения.
При наличие на храносмилателни разстройства, проблемите се получават не от недостиг на важни за тялото елементи – витамини, минерали, белтъци, въглехидрати и пр, а точно обратно – от излишъци.
КАК НЕУСВОЕНИТЕ ВЕЩЕСТВА ВРЕДЯТ НА НАШИЯ ОРГАНИЗЪМ?
Когато храносмилането се наруши, по време на процеса се образуват междинни продукти от обмяната на веществата, които не могат да бъдат разпознати от имунната система на тялото и достъпът им до биохимичните процеси за следващо преобразуване, се спира. Имунната система е тази, която контролира този процес. Тези продукти на обмяната, не могат да се разградят до естествените крайни продукти – вода, въглероден диоксид и пр, а се отлагат в различни клетки на тялото. Там те привличат около себе си вода и се превръщат в… токсини. Това не са химически вещества от външната среда, нито тежки метали или други подобни. Това са продукти от собствената обмяна, която е нарушена, поради предшестващи нарушения на храносмилането. Процесът е познат като интоксикация.
При подобна ситуация, всеки от тези междинни продукти, който попадне в лимфната система, (или наличен причинител – паразит, бактерия, вирус или гъбичка), се превръща в дразнител и имунната система се стреми да го „неутрализира”.
Как?
Чрез белите кръвни клетки в лимфните възли. Когато тези токсини станат твърде много, голяма част от имунната система се ангажира с тяхното неутрализиране. По този начин тя отслабва. Ето защо, когато тялото е замърсено с такива токсини, организмът е силно податлив на външни въздействия и лесно човек може да се разболее.
Логично е, когато има болест, според описания процес, да започнем лечението с детоксикация. Под този процес разбираме процедури, продукти и начин на хранене, които да помогнат за очистване на тялото от токсини и причинители, които чрез жизнената си дейност, засилват интоксикацията в тялото.
ЗАЩО СМЕ ДЛЪЖНИ ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИ СИСТЕМА?
Защо сме задължени да приемаме биопродукти, които балансират стомашно-чревният тракт:
Милиони мънички микроорганизми, които живеят в червата, могат да повлияят на всичко от имунитета ви до състоянието на ума ви. В червата има добри и лоши бактерии, но те трябва да бъдат балансирани. Когато лошите бактерии пренаселват червата, здравето ви веднага започва да страда. В миналото ние никога не е трябвало да мислим за чревния ни микробиом, защото рядко е бил небалансиран. Обаче, нашият начин на живот и диетата ни днес подлагат този баланс на опасност. Нашата свръх зависимост от антибиотици и нашата диета, която е с високо съдържание на преработени храни и ниско съдържание на фибри, убива добрите бактерии, позволявайки на лошия вид да поеме контрол. И така, как да разберете, че чревната ви флора не е балансирана? Ето шест признака, за които да внимавате!
6 Признака, че чревната ви флора е напълно извън баланс:
1. Вашето храносмилане се влошава
2. Започвате да имате психически проблеми
3. Кожата ви пламва
4. Имате автоимунно заболяване
5. Взимали сте антибиотици за известно време
6. Подложени сте на стрес
Затова Боровият прашец с олигозахариди е най-доброто решение!!!
КОЙ ИЗКАРВА ТОКСИНИТЕ ОТ НАШИЯ ОРГАНИЗЪМ?
Главните функции на черния дроб са свързани с метаболитни процеси, които включват: обработването и преобразуването на субстанции; извличане на енергия и обезвреждането на токсини и отстраняването им от тялото чрез кръвопотока. Черният дроб извършва тези функция, като получава богата на хранителни вещества кръв от храносмилателните органи чрез вена, наречена вена порта. Чернодробните клетки, наречени хепатоцити, поемат и филтрират тази кръв. Тези клетки имат функцията да разпределят кои хранителни вещества трябва да бъдат обработени, кои съхранени, кои да се изхвърлят от тялото чрез изпражненията и кои трябва да се върнат обратно в кръвта. В черния дроб се съхраняват витамини, както и минерали като желязо и мед, като при нужда тези вещества се освобождават в организма. Освен това черният дроб помага за разграждането на мазнини, като или ги съхранява, или ги освобождава под формата на енергия.
Черният дроб произвежда около 800-1000 милилитра жлъчен сок всеки ден. Тази течност достига до тънките черва чрез жлъчните канали. Тънките черва я използват, за да разградят мазнините допълнително. Целият останал жлъчен сок се съхранява в жлъчния мехур.
Черният дроб разгражда и протеини. Разпадният продукт от този процес се нарича амония, която е отровна за тялото в големи количества. Черният дроб превръща токсичната амония в пикочна киселина. След това я освобождава в кръвта, където бъбреците я отделят чрез урината.
Черният дроб е отговорен и за разграждането на алкохол, както и много други външни субстанции и лекарства, които попадат в кръвта.
Освен всичко това черният дроб има и важни функции в изграждането на частици от имунната система против инфекции, създаването на протеини за кръвосъсирване, разграждането на стари и увредени червени кръвни клетки, съхранение на допълнително глюкоза.
Ако няма адекватна антиоксидантна защита, всеки път, когато черният дроб неутрализира токсини, органът търпи увреждане от свободни радикали. При спазми или камъни в жлъчката, както и при консумация на алкохол, може да настъпи холестаза, което води до застой на токсините в черния дроб.
Автор: Елена Морунова