Какви са предимствата на базалната имплантология?


Зъбните импланти се превърнаха в една от най-предпочитаните алтернативи за възстановяване на липсващи зъби. Те предлагат дългосрочно решение, изключително естетичен краен резултат и цялостно възвръщане на естествената дъвкателна функция. 
Съществуват най-общо два вида зъбни импланти - двучастови (класически) и едночастови (базални и компресивни).
Веднъж поставени, зъбните импланти се осеоинтегрират (сливат) с костта и се “закрепят” трайно, като това не им позволява да падат или да се разклащат.

Зъбните импланти могат да служат на пациентите цял живот, стига да бъдат поставени от опитен лекар имплантолог, според посочения от производителя протокол.

Основната разлика между класическите и базалните импланти е, че класическите са двучастови, а базалните импланти са едночастови.

От структурата им се определя и времетраенето на процедурата. Класическите импланти се поставят в спонгиозната кост и за завършване на лечението е нужен по-дълъг период от време. Базалните импланти се поставят еднократно, заради едночастовата им структура, в по-твърдата кортикалисна кост и лечението може да завърши в рамките на 3 работни дни!

През последните години, лечението с базални импланти се открои като надеждна стратегия, с широки показания и почти неограничени възможности.

С базални импланти могат да се лекуват над 95% от случаите, които преди се решаваха с носене на протези или поставяне на мостове.


Какви са другите основни предимствата на базалните импланти?

- Базалните импланти са подходящи при пациенти с недостиг на кост (от умерена до тежка костна атрофия)
Лечението с класически импланти много често е съпътствано от процедура по поставяне на допълнително кост, тъй като след екстракция на един или повече зъби започва естествен процес по ремоделиране на меките и твърди зъбни тъкани.

Не стоят така нещата обаче при базалните импланти. Както вече казахме, те се поставят в дълбокия костен слой (кортикалис), който не е засегнат от процеса по „стопяване“ на костта. Това прави базалните импланти най-добрата алтернатива за пациенти, страдащи от умерена до тежка костна атрофия.

Също така, спонгиозната кост е с по-порестата структура, а кортикалната, в която се поставят базалните зъбни импланти, е силно минерализирана и с огромен потенциал за регенерация.

По този начин, базалните импланти осигуряват на пациента най-високото ниво на интеграция, в сравнение с станалите видове зъбни импланти. Тези характеристики на базалните импланти позволяват те да бъдат поставяни и при пациенти, които от години са загубили естествените си зъби.

- При лечение с базални импланти не е нужно да се извършва процедура по повдигане на синусите

Понякога синусите са разположени така, че се налага допълнителна манипулация за тяхното ремоделиране, преди да бъдат поставени зъбните импланти. Това е честа практика при лечението с класически импланти. Когато се извършва процедурата синус-лифт се повдига синусният под, следва заместване на синусната кухина с костно вещество и чак след определен период от няколко месеца биват поставяни класическите импланти.

При лечение с базални импланти не е необходимо да се извършва процедурата синус-лифт, защото те са с едночастова структура и притежават огъващ се абатмънт (глава на импланта). Това позволява синусът да бъде заобиколен и да се избегне опасността от пробиване на синусната мембрана.


- Базалните импланти са подходящи при пациенти с диабет

Диабетът е хронично заболяване, което освен със своите обичайни клинични проявления, се свърза и с по-трудното зарастване на съществуващи рани и като цяло по-дълъг период за възстановяване на тъканите.

Поради многочастовата им структура, класическите импланти се поставят след разкриване на ламба (разрез в гингивата) и хирургичната манипулация е доста по-инвазивна, в сравнение с базалните импланти, които се поставят дълбоко в кортикалисната кост без разрези. Това прави манипулацията по поставяне на базални импланти по-малко инвазивна и риска от бактериална инфекция е сведен до минимум.


- Базалните зъбни импланти са подходящи при пациенти страдащи от пародонтит
Пародонтитът е възпалително заболяване от инфекциозен произход, което засяга пародонталната тъкан, по-специално венците и алвеоларната кост, към която са прикрепени зъбите. За поставянето на зъбен имплант е необходимо пациентът да има здрави зъбни тъкани. При базалните импланти това не е необходимо, тъй като те се поставят в котикалисната кост, която не се засяга от пародонталния процес.

- Базалните импланти са подходящи и при пушачи

Базалните импланти се поставят дълбоко в костта, където има добро кръвоснабдяване. Поради тази причина са подходящи при хора активни пушачи.

Базалната имплантология предлага редица предимства, които я превръщат в обещаващо и ефективно решение за хората, търсещи лечение със зъбни импланти. Със своята способност да осигурява незабавно натоварване, съкратено време за лечение и отлична стабилност при компрометирани костни условия, базалните импланти променят правилата на играта в съвременната дентална практика.
Избягването на процедури за присаждане на кост и минималната инвазивност допълнително повишават комфорта и удовлетвореността на пациентите.
Освен това дългосрочните проценти на успех, подобрената естетика и възстановяването на естествената дъвкателна функция правят базалната имплантология предпочитан избор както от пациентите, така и от денталните специалисти.

Автор: Дентален имплантологичен център НУРИДЕНТ

Повече информация за Нуридент тук