Есента, когато децата тръгват на училище, винаги е вълнуващ момент. Но също така носи и немалко тревоги - за нас като родители и за самите деца.
Притесненията ни са свързани с това дали децата ни ще останат в добра приятелска група, дали ще успеят да се справят добре с учебния материал и за съжаление, дали ще са в безопасност, докато са в училище.
Децата също имат подобни притеснения, като по-голямата част от фокуса им е върху общуването с връстниците им и получаването на добри оценки (до голяма степен, за да зарадват родителите си!).
За нас като родители е важно да предвидим възможността за училищна тревожност през този период и да се подготвим, за да намалим стреса. Съществуват такива възможности и тук предлагам няколко напълно приложими начина.
1. Започнете своята училищна рутина навреме: Опитайте се да накарате детето си да се събуди по-рано – дори само с 30 минути. Също така, е добре да си легне в подходящ час. Опитайте и да съкратете времето пред екрана, особено вечер.
Постепенните промени в техните навици ще помогнат учебните дни да изглеждат по-малко стресиращи за тях.
2. Приспособете ги към училищната среда: За някои деца, особено тези с безпокойство, може да бъде полезно бавното и постепенно въвеждане в училищната и общата среда. Можете заедно да се разходите покрай училището, да посети класната стая и евентуално да се срещне с учителя, който харесва.
3. Идентифицирайте различните притеснения при тийнейджъри и по-малките деца. Възрастта на детето е огромен фактор за това как децата показват и се справят със своята тревожност и от какво е предизвикана.
Например, тийнейджърите, изпитващи училищна тревожност, често се борят с притеснения относно социалното си положение, външния си вид или чувството, че са отхвърлени или провокирани негативно от връстниците си.
По-малките деца са склонни да се притесняват повече от факта, че са далеч от родителите и да се фокусират върху сценарии „ами ако“, които биха могли да се случат, докато са в училище.
Не забравяйте, че да се изпитва страх и безпокойство относно училище е нормално и е добре детето да знае това, за да не чувства притеснение и срам от тази тревожност.
Каквото и да ги тревожи, за нас като родители е важно (1) да идентифицираме страха и (2) да го признаем заедно с тях, за да можете да го преодолеете заедно и да осигурите целенасочена подкрепа и увереност.
4. Говорете за собствената си тревожност: Опитайте се да бъдете открити и честни с детето си относно вашите собствени борби с тревожността. Споделете история за това кога сте се притеснявали в училище и какво ви е накарало да се почувствате по-добре. Това ще помогне на детето ви да се чувства по-малко само и може би спокойно да изразява собствените си опасения.
5. Потърсете професионална помощ: За някои деца безпокойството около ходенето на училище може да изисква допълнителна помощ извън вашата подкрепа. Не забравяйте, че няма нищо лошо детето ви да се нуждае от помощ от специалист – психолог или психотерапевт, който може да бъде чудесен ресурс и да предостави специализирана подкрепа и насоки, както на детето ви, така и на вас като родители.
Като родители, за нас е важно да се съобразяваме с безпокойството на децата ни относно училище, независимо дали то е първият ден в училището или в средата на годината.
Автор: Румяна Иванова
Повече информация за психолог Иванова тук.