Как да се справим след неприятно преживяване и какво е посттравматичен стрес.

Посттравматичното стресово разстройство (PTSD) може да се развие след преживяно травматично събитие (или ако сме станали свидетели на неприятна ситуация), като злополука, природно бедствие, терористичен акт, катастрофа, престъпление, зaгуба на близък, загуба на домашен любимец др. Травматично събитие може да бъде съхранено в паметта ни с автентичната си визуална картина, звуци, мисли, чувства и телесни усещания. Такива непреработени смущаващи спомени продължават да носят висок емоционален заряд. Когато се задейства този заряд, създава симптомите на посттравматично стресово разстройство и/или други разстройства. Обикновено хората споделят следното: “Всеки път когато .......(чуя, помириша, видя, подсетя се и т.н.)… аз изпитвам... (напрежение страх, паника, плаче ми се, задушава ме, блокира ме и др./ ”

При посттравматично стресово разстройство травматичното събитие се преживея отново в болезнени спомени, ретроспекции или повтарящи се сънища, кошмари, избягват се дейности или места, които напомнят за случилото се. Това предизвиква физиологична възбуда, която води до прекомерна реакция на стрес,  затруднява концентрацията, запомнянето,  засилва чувство на вина и като цяло блокира и ограничава живота ни.

Това е така, защото при травматични събития, свързани с високи нива на нервна активация, преживяването се съхранява в специфична активна форма   в нашите паметови мрежи като продължават да  активират  усещанията, мислите и поведенческите реакции, които са се кодирали по време на събитието.

Ранните терапевтични интервенции могат да предотвратят развитието на дългосрочни здравословни проблеми и намалят риска от дълготрайни травми, включително и заболявания.

Съществуват различни психотерапевтични методи за преработка на травматични събития и една от тях е EMDR терапията „Десенситизация и Повторна Преработка на Информация посредством Движение на Очите".

Чрез EMDR може да се улесни преодоляването на неприятните събития/спомени/ и да се подпомогне преминаването през травматичното събитие по здравословен начин.

Обикновено сесиите се провеждат един до два пъти седмично. Могат да се провеждат и в последователни дни или два пъти дневно в зависимост от преживяното събитие.

Как се прилага

След снемане на анамнеза и изготвен план за терапевтична работа по време на сесията клиентът се съсредоточава за кратко върху спомените за травма, докато едновременно с това изпитва двустранна стимулация (обикновено е движения на очите), това намаляване яркостта и емоцията, свързани със спомените за травмата.

ЕМДР е ефективна

  • събитие, което има стресиращо въздействие;
  • При соматизация и хронични болки (*не замества медикаментозните грижи, а ги допълва). Акцентът е върху подобряване качеството на живот. Разрешаването на психологически затруднения, улеснява подобряването на физически симптоми.
  • При хора, които в определен момент от живота си имат усещането, че са ”блокирани”, “несправящи се” и т.н.
  • При изпитване на тревожност, срам, вина, страх, паник атаки, фобии, обсесии и др..

Никога не е твърде късно да се справим с това, което ни създава напрежение. Разбира се ранните терапевтични интервенции могат да ускорят справянето със случилото се, но дори и симптомите да са отдавна, при системна работа резулатът е осезаем след няколко сесии.   Адекватно обработените спомени, независимо от това колко тревожни са били се помнят, но не се преживяват така емоционално.

EMDR е ефективна и при провеждане в онлайн сесии. Подходяща е както за възрастни, така и за деца.

EMDR e призната от Световната здравна организация през 2013 година за един от двата най-ефективни методи за работа с ПТСР, основани на доказателства.

Не носете излишни емоционални товари, свързани с миналото. Намерете Вашият терапевт и съм убедена, че ще почувствате лекотата много скоро!

Изготвил: Станимира Тончева