След като бебето се появи, много родители изпитват облекчение, че всичко е минало успешно. Въпреки това, майките може да са неподготвени да се изправят пред едно от най-големите си потенциални предизвикателства – как да се справят със следродилната депресия и/ или тревожност.
Рискови фактори
Рисковите фактори за следродилна депресия или тревожност включват:
- Пренатална или предишна депресия
- Стрес в живота
- Липса на социална подкрепа
- Брачно недоволство
- Нежелана бременност
- История на сексуално насилие
- Травматично преживяване при раждане
- Големи очаквания от раждането/родителството
- Физически проблеми с бебето
Депресия след раждането е често срещана
Често темите след раждане засягат дискусии относно физическото възстановяване на майката и грижите за бебето. Рядко родителите имат възможност да се подготвят за това емоционално влакче в увеселителен парк.
Може да ви помогне да разгледате обхвата на депресивните разстройства от най-леките (следродилна подтиснатост) до най-тежките (психотична депресия), както и начините за справяне на майките и техните семейства.
Следродилна подтиснатост
До 80% от майките за първи път изпитват подтиснатост след раждането. Симптомите често започват дни след раждането, тъй като хормоните на бременността внезапно спадат и майките трябва да се приспособят към грижи за новото бебе с постоянни изисквания. Повечето майки ще имат периоди на въодушевление и радост, последвани от униние и депресия. Тези драстични промени в настроението са много по-лесни за управление, ако осъзнаете, че те се основават на хормонални промени и умора. Но някои майки може да смятат, че наличието на симптоми означава, че не са добри майки или че не е трябвало да стават майки.
Най-добрият начин да управлявате подтиснатостта е преди всичко да си починете и то доста. Майките се нуждаят от сън както за физическо, така и за психическо възстановяване. Освен това трябва да ядете питателна храна, да пиете много течности и да се разхождате навън всеки ден. Също така помага, ако членовете на семейството се справят с домакинските задължения и отлагат всякакви големи проекти за няколко месеца. Ако роднините не са в състояние да помогнат, може да е полезно да наемете следродилна помощ от домашна помощница. Групите за подкрепа на нови майки могат да бъдат чудесен начин да споделяте с други нови майки, повечето от които също ще изпитват подтиснатост след раждането. Повечето майки с подтиснатост след раждането няма да се нуждаят от лекарства, но могат да се възползват от други терапии като билки и акупунктура. Обикновено това състояние би преминало в рамките на около 2-3 седмици след раждането.
Отвъд подтиснатостта: Следродилна депресия
За около 15 процента от жените раждането може да ги изпрати в пълноценна депресия, което затруднява грижите за себе си и/или семействата си. Може да почувствате изключителна тъга и безпокойство, които могат да започнат от периода преди да родите до месец след това. Други симптоми включват:
- Прекомерен плач
- Или спите твърде много, или спите твърде малко (и не заради бебето)
- Чувство на гняв, раздразнение и/или неспокойство
- Чувство за безнадеждност или безполезност
- Изолиране на себе си
- Да не се занимавате с дейности, които някога са ви харесвали
- Промени в апетита (или ядене твърде много или твърде малко)
- Физически симптоми като болки в стомаха или главоболие
- Трудност при концентриране
- Трудно свързване с бебето
- Усещате, че не можете да се грижите за бебето си
Ако подозирате, че имате следродилна депресия, от решаващо значение е да посетите Вашия лекар за лечение, както за вас, така и за вашето бебе. Би било много добра идея да се свържете със специалист-психолог, психотерапевт.
Следродилни тревожни разстройства
Следродилните тревожни разстройства са по-чести от следродилната депресия. Има няколко специфични разстройства, които са включени в категорията на следродилните тревожни разстройства, включително:
- Генерализирано тревожно разстройство: Прекомерно безпокойство или безпокойство, което ви е трудно да контролирате и е свързано с безпокойство, умора, раздразнителност, мускулно напрежение и/или безсъние.
- Обсесивно-компулсивно разстройство: Обсесии или мисли, които са постоянни, често за нараняване на бебето, и/или натрапчиви, които са повтарящи се, ритуални поведения, които ви е трудно да контролирате.
- Паническо разстройство: Изключително безпокойство, придружено от симптоми като болка в гърдите, виене на свят, изпотяване, треперене и т.н., което често се свързва с определено място или събитие.
Диагноза
Можете да отговорите на следните въпроси, които да ви помогнат да определите дали може да страдате от някое от тези тревожни разстройства:
- Толкова ли сте разтревожена, че не можете да се грижите адекватно за бебето си?
- Страхувате ли се да не нараните себе си или бебето до степен, че не сте сигурна, че можете да се спрете?
- Вашето натрапчиво поведение вредно ли е за бебето?
- Толкова ли сте разтревожена, че не можете да ядете или да спите?
Идентифициране на следродилни тревожни разстройства
Въпреки че от около 6% до 28% от жените могат да развият следродилна тревожност, ако смятате, че имате тревожно разстройство, вашият лекар вероятно ще препоръча първо да изключите всеки физически проблем, преди да приеме, че тревожността е причината.
В допълнение към добрите хранителни навици, почивка и упражнения, можете да се възползвате и от упражнения за релаксация, групи за подкрепа, консултации и/или антидепресанти. Важното е да предприемете нещо, а не да чакате това състояние да си тръгне само.
Психотична следродилна депресия
Един от начините за разграничаване на следродилната психоза от по-често срещаните тревожни разстройства или следродилна депресия е, че в допълнение към тези симптоми, често ще имате халюцинации или заблуди. Понякога членовете на семейството може да не усетят психоза, защото може да имате периоди, в които изглеждате добре. Въпреки това, през времето, когато сте ирационални, вашата преценка е нарушена и вие и вашето бебе не сте в безопасност. Може дори да не си спомняте какво сте правили през тези периоди на психоза.
Следродилната психоза, макар и рядка (1 до 2 на 1000 раждания), трябва да се счита за спешен случай и да се лекува незабавно. Майките обикновено реагират бързо на лекарства и в повечето случаи ще трябва да се възстановят в болница или клиника. Също така трябва да знаете, че сте изложени на риск от развитие на следродилна психоза някъде в бъдещето и че тя вероятно ще се повтори, ако имате друго дете. Има някои ограничени изследвания, че майките в риск могат да се възползват от употребата на естроген след раждането за предотвратяване на психотична депресия.
Препоръчани лечения
Препоръчителното лечение за следродилната подтиснатост включва:
- Почивка
- Хранителен режим, включващ здравословна храна
- Помощ от семейството и приятелите с домакинските задължения
- Упражнения поне 3-4 пъти седмично или поне разходки на открито
- Групи за подкрепа на нови майки
- Билкови лекарства
- Акупунктура
- Помощ от домашна помощница
Препоръчителното лечение за следродилна депресия и/или тревожни разстройства включва:
- Всички изброени
- Консултиране с правилния специалист
- Групи за подкрепа
- Медикаменти (антидепресанти)
Препоръчителното лечение за следродилна психоза включва:
- Всички изброени
- Хормонална терапия на майки в риск като превенция
- Помощ при грижите за бебето, докато майката се възстановява
- Хоспитализация, докато не се стабилизирате
Като заключение
Лошата новина е, че почти всички майки ще изпитат поне най-леката форма на следродилна депресия. Добрата новина обаче е, че всички тези заболявания са лечими. Ние също така научаваме все повече и повече за проблемите с психичното здраве днес, така че новите майки и техните семейства имат много ресурси на една ръка разстояние, за да им помогнат през това трудно емоционално пътуване.
Автор: Андреана Тодорова
Повече информация тук: andreanatodorova.com