Майндфулнес, или идеята за осъзнатост, представлява низ от учения и практики, чийто краен резултат е да заживеем в настоящето. Може да включва дихателни практики, съзнателно наблюдение, медитация, водени визуализации, телесна осъзнатост, свързване с природата и др. – изобщо всичко, което ни връща фокуса към момента тук и сега. Съвременната психология интегрира майндфулнес в някои от направленията си; и така се раждат майндфулнес базиран когнитивен подход; диалектическа поведенческа терапия и др.
В новите учебници по здравна психология се разглежда и неин обособен дял – майндфулнес психология, който вече се изучава като специалност в някои университети по света.
Майндфулнес при онкологични заболявания
По данни на емпирични изследвания най-големият страх, съпътстващ и последващ поставянето на онкологичната диагноза, е страхът от рецидив. Той се проявява консистентно и неговата интензивност продължава независимо от времето, минало от диагнозата. Освен при онкоболния, страхът от рецидив се проявява не по-малко и у неговите близки - което прави конструкта важен за изследване и работа с него в терапия.
Казано най-просто, онова, което прави с нас страхът от рецидив е, че ни отпраща да живеем в бъдещето – в мисълта за следващото изследване, преглед, резултат, терапия. Така пространството на настоящето бива напълно блокирано. Майдфулнесът ни връща в момента на настоящето – единственият, който ни е гарантиран.
В модерните терапевтични подходи към онкоболни тенденцията е все повече към интеграция на различни модели с цел по-голяма ефективност и индивидуално отношение към всеки пациент.
Автор: Николина Алексиева - магистър психолог; oнкопсихолог