В настоящата публикация ще прегледаме един от наистина характерните канали на информация (в това число и травматична) в ЕМДР терапията. Преди това – някои пояснения.
Ако се интересувате от този вид терапия, или просто сте били любопитни да научите повече навярно знаете, че тя (терапията) разглежда досегашния опит на човек, като низ от фрагменти - спомени, минали ситуации, които формират цялостната визия за личността, живота, вярванията, страховете и много други. Поради тази причина, ако имаме едно ирационално вярване, което се манифестира в конкретни ситуации, то се опитваме да анализираме и разберем, кои фрагменти са взели участие, в изграждането му.
За да задържа фокуса ви върху основната тематика, ще прескоча значителни части, характеризиращи цялостните ЕМДР подход и архитектура и ще „ви заведа“ към телесните усещания. Може би много от хората приемат същите като изолирана, самостоятелна част, индикираща даден проблем ( „боли ме главата, защото…. ами така“). Трезвата мисъл обаче трябва да ни подскаже, че това просто няма как да е по този начин.
Защо приемаме, че телесните усещания са част от каналите на информация?
Нека в отговор ви дам един пример: имаме оплаквания от 39 годишен клиент, че много често, когато му предстои разговор с неговия началник, първият изпитва много неприятни телесни усещания, локализирани в гърлото (буца в гърлото, тежест). Принципно, техните отношения са много добри, но въпреки това този дискомфорт не изчезва. Допълва, че понякога го забелязва и в разговорите с жена му и двадесет годишната си дъщеря.
Навярно бихте си помислили, че той е срамежлив, комплексиран и неуверен интроверт, който твърде много се тревожи за всичко. Възможно е да сте прави, но защо точно „буца в гърлото“.
За да се опитаме да си отговорим на този въпрос, нека разгледаме един наистина кратък списък на по – честите телесни усещания в ЕМДР:
- „буца в гърлото“ – неизказаните думи, чувства, мисли;
- болки в главата – напрежение; мисли за бъдещето и/или миналото, съдържащи негативизъм, самообвинения и др., вина;
- дискомфорт в областта на гърдите, задух, стягане – „нещо лошо ще се случи“, самоизпълняващо се пророчество, нервно очакване на някой/нещо, страх;
- неприятни усещания в зоната на слънчевия сплит – наситени негативни емоции, очаквания, вярвания;
- болка в крайниците – желанието за борба / бягство, идентифициран копнеж, нужда;
Разбира се това далеч не е пълният списък с възможни „заподозрени“, нито е твърдение, че дадено усещане трябва да се изразява непременно по този начин (миксиране на различни индикатори, произтичащо от многопластова проблематика ).
Е, надявам се този кратък материал да е бил интересен за вас и да съм успял да осветля – поне донякъде тази интересна загадка, която навярно вече ще приемате, като част от по – голяма картина. Ако любопитството ви към ЕМДР е станало още по – голямо, може би ще намерите смелост да се впуснете в едно приключение, водено от вас към самите вас и ще се радвам, ако мога да ви придружа в него.
Автор: психолог Станимир Стойков, град Ямбол