"Такива състояния са по-типични за характерите, които са перфекционисти"
"Следродилната депресия, за съжаление, е често срещано състояние в последните години." Това каза пред БНР психологът Михайлина Абрашева и обясни, че тя може да се получи "след едно естествено емоционално дисбалансиране при жените, след като са родили, защото има много резки хормонални промени".
"В първите две седмици след раждането почти всяка жена е емоционално нестабилна. Една на седем жени развива следродилна депресия след това. Тази депресия е много тежко психологично състояние, за което трябва да се вземат мерки от близките на жената, защото тя сама не може да оцени в какво състояние е", посочи психологът и уточни, че след първите 6 седмици след раждането вече се задейства т.нар. майчински инстинкт, който не допуска да се стигне до следродилна депресия. Абрашева подчерта, че при наличие на подобно състояние трябва да се потърси помощ от специалист - психолог, психиатър.
"Как да се разпознае следродилната депресия? Като се обръща повече внимание на настроението на родилката и на това какво тя казва, да не смятат, че това е глезотия. Такива състояния са по-типични за характерите, които са перфекционисти. Ако близките чуят упреци към себе си от младата майка, че не се справя добре със задълженията си, не само трябва да я успокоят и да ѝ кажат, че се справя добре и всичко ще бъде наред, но и трябва да я убедят да отиде да направи психологически консултации", обясни тя.
В по-леките форми следродилната депресия може да продължи до 2 години, а в по-тежките - може да продължи цял живот, но на етапи, каза психологът Михайлина Абрашева.
Интервюто на Стефан Кунчев с Михайлина Абрашева в предаването "12+3" можете да чуете тук.
Източник: https://bnr.bg/horizont/
Повече за психолог и психотерапевт Михайлина Абрашева можете да прочетете тук.