БГ Лекари

БГ Лекари

Екзистенциален вакуум

Размисли след консултация с младеж, потърсил ме за помощ в борбата с различни видове пристрастявания:

„Тъпо ми е! Искам да направя нещо, но не знам какво… Пред мен има възможности, но нито една от тях не е достатъчно привлекателна. За всяка една от тях трябва да положа усилия… А ме мързи толкова много. Вместо да изляза, предпочитам да си лежа и гледам в една точка или в телефона – тик ток, фейсбук, инстаграм, сериалчета, игри…“

Когато на някой му е скучно, това означава, че нищо не му е достатъчно интересно, за да го накара да действа. А има толкова много възможности край него. Резултатът е отегчение и дълбока неудовлетвореност, в която се затъва все по-дълбоко.

Човек може да излезе от това състояние, ако открие кои са истински важните неща за него.

Ние сме до вас, за да събудим заедно „волята за смисъл“… Да ви помогнем да разпознаете дълбоките нужди на душата ви, вместо да я храните с junk food, до пресищане и след това да влязете в периода на „нищо-правенето“

Решението на тъпото, скуката, празнотата, екзистенциалния вакуум не е в бягането от реалността, а признаването на дупката от празнота, за да излезете от там привлечени от смислени за вас неща. Тогава започва да ви  липства достатъчно време, за да правите всички неща, които искате и се усмихвате на  израза „тъпо ми е“, благодарни, че сте се измъкнали от този ваккум и празнота. Има толкова много книги, спортове, реални забавления, мечти, нови неща, които ви водят към развитие и израстване, толкова хора, които да обичате и каузи, на които може да помогнете… реално, а не от телефона…

Пристрастяването и зависимостта от социалните медии е бич, крадец на време и сериозен проблем особено сред тийнейджърите. Колкото по-рано бъде разпознат, признат и се потърси помощ за преодоляването му, толкова по-добре...

Искам да завърша с цитат от психиатъра проф. Виктор Франкъл от известната му книга „Човек в търсене на смисъл“:

„Екзистенциалният вакуум се проявява главно със състояние на отегчение.

Сега можем да разберем Шопенхауер, когато казва, че човечеството очевидно е осъдено вечно да се колебае между двете крайности на превъзбудата и скуката. Действителен факт е, че сега отегчението причинява и със сигурност поставя пред психиатрите повече проблеми за разрешаване, отколкото превъзбудата. Тези проблеми стават все по-сериозни, тъй като нарастващата автоматизация вероятно ще доведе до огромно увеличение на неангажираното в работа време на средния работник. За жалост мнозина от тях няма да знаят какво да правят с цялото новопридобито свободно време.“

 

Д-р Камелия Славчева

Център по християнско консултиране за духовно и личностно развитие „Логос“

0888 440108

София, ул. Антим 1 № 14, ет.6