Привързаността е силна, дълготрайна, емоционална връзка, която човек развива към хората в живота си. Основната роля за да се случи привързването изпълняват нашите родители (или възрастният, който се грижи за малкото дете). Те ни осигуряват комфорт, подкрепа, чувство на безопасност, успокоение. Да се привържат към някого е от изключително значение за правилното развитие на децата.
Сигурна привързаност ще се формира при следните условия:
- Родителят е сензитивен
- Съществува синхронност между детето и родителя
- Бебето е с "лесен" темперамент
- Родителят има ниски нива на стрес
- Самият родител е формирал сигурна привързаност като дете
Ако са налице следните предпоставки, то тогава е твърде вероятно детето да развие несигурност в привързването си:
- Пренебрегване на нуждите на детето от страна на родителите
- Физическа и психическа злоупотреба с детето
- Родител с психично заболяване
- Високи нива на стрес в средата на отглеждане на детето
- Контролиращи родители
- Алкохолна зависимост
- "Труден" или хладен темперамент на детето
Когато малкото дете не е изпитвало дистрес при раздялата с родителя или е избягвало контакт с възрастния при неговото завръщане, то е налице "Избягващ" тип привързаност и когато порасне детето ще проявява хлад и резервираност в отношенията си.
Ако детето е можело да се отдели от родителя, но го е предпочитало при неговото завръщане, то тогава е формирало "Сигурен" тип привързаност и като възрастен ще създава качествени връзки и ще се радва на добро самочувствие.
Ако като дете, човек често се е разстройвал при раздялата с родителя си и при неговата поява след това едновременно се е приближавал към него и малко след това го е отхвърлял, то е формирало "Амбивалентна" привързаност и като възрастен ще реализира гневни, бурни и непредсказуеми връзки.
Когато малкото дете при раздялата с родителите е изпитвало екстремен дистрес и е проявявало противоречиво и объркано поведение при завръщането на родителите, то е формирало "Дезорганизиран" тип привързаност и като възрастен ще се проявява във връзките си чрез непоследователно поведение и неочаквани промени в емоциите си.
Автор: Любомира Иванова
Повече информация за психолог Любомира Иванова можете да прочетете тук.
За записване на час за консултация: https://calendly.com/psychologist_lyubomira_ivanova/60min?month=2022-07