Серотонинът се синтезира от аминокиселината триптофан, която се доставя от белтъците в храната. Недостигът на триптофан води до намалени нива на серотонин, което повлиява на настроението, влошава паметта и повишава агресията.
Серотонинергичната система възнаграждава това, което имаме ТУК И СЕГА, като ни осигурява:
- Приятни усещания за благодарност, задоволство и удовлетворение
- Сигурност и спокойствие
- Привързаност към близките хора
- Чувство за благополучие и достатъчност (място за живот и покрив над главата, способностите и знанията, които притежаваме, материалните ресурси, с които разполагаме, връзките, които имаме с другите).
Точно обратното на Допаминергичната система (която винаги ни кара да гледаме в бъдещето и да искане още и още), Серотонинергичната система ни кара да се чувстваме спокойни, води ни до инертност и дори до летаргичност( това произлиза от чувството на задоволство, което имаме, защото ако сме напълно задоволени ние нямаме мотивация да действаме).
Затова понякога антидепресантите с обратно захващане на серотонина водят до странични ефекти като:
- Липса на апетит
- Липса на сексуални желание
- Липса на мотивация
Серотонинергичната система е полезна за нас с това, че ни дава възможност да си дадем почивка след преследването на целите и да презаредим батериите.
Последствията от ниските нива на серотонин са:
- Понижено самочувствие
- Потиснатост/депресия
- Повишена физическа и психична реактивност спрямо стреса
- По-високи нива на тревожност, безпокойство и несигурност
- По-силно усещане за болка
- По-голяма склонност за възприемане на промените около нас като Заплаха, а не като Възможност.
Всъщност двете системи - Допаминергичната и Серотонинергичната са създадени да работят в синхрон, да превключват помежду си, което ще ни гарантира поддържане на добър баланс между продуктивност и работа от една страна и удовлетвореност, спокойствие сигурност и благодарност от друга страна, което ще ни доведе до поддържане на един добър и качествен живот.
Автор: Любомира Иванова - психолог