Двойките започват своите отношение с високи и радостни очаквания. В началото емоцията е водеща във връзката. Разликата между емоция и чувство е в тяхната продължителност и в степента, в която при формирането им взима участие съзнанието. Емоцията е по-кратка и с по-малко участие на съзнанието. Тя предхожда формирането на чувството.
Емоциите са по- първични, а чувствата по-осъзнати и свързани с по-дълбоки усещания.
Когато нещата започнат да вървят зле и всички опити за възстановяване се провалят, двойките често търсят помощ от психолог и психотерапевт.
Опитът ми от работа с двойки е, че това може да е трудна работа, но тя е изключително награждаваща.
Първото и най-важно условие е, че двойката признава, че има проблем и има желание за опит да се справят с него. Дори единият партньор да е по- мотивиран, факта, че другият го придружава, само по-себе си, означава грижа и зачитане. Някои двойки са много мотивирани да работят упорито, за да възстановят любовта един към друг и да намерят баланс. Други искат да изяснят ситуацията за себе си и да вземат правилно решение за развитието на отношенията.
Работата започва винаги с дефиниране на проблемите, като всеки партньор слуша внимателно възприятията и опита на другия. Двойката работи с точките на конфликта, като се конфронтират дълбоко вкоренените и понякога много скрити системи на убеждения. Тези системи от убеждения обикновено са завещани от семейните истории. Тези семейни истории повлияват сегашните отношения на двойката по начини, които често са много изненадващи. Партньорите се насочват да направят основни промени във емоционалните и вербалните комуникационни модели на отношения, и да практикуват тези промени както вътре в психотерапевтичния кабинет така и извън него.
Автор: Надежда Станоева - психолог и фамилен консултант
Повече информация за автора тук.