БГ Лекари

БГ Лекари

Психолог Румяна Иванова: Защо мозъкът ни се нуждае от ваканция?

 

Лято е! Август е! Време за ваканция!

Случвало ли ви се е да си помислите „Имам нужда от ваканция!”?


В култура, която е обсебена от продуктивността и ефективността, твърде много се говори за работа и малко за ваканция. Въпреки това, намирането на време за почивка и прекъсването на ежедневното напрежение е от решаващо значение не само за нашето тяло, но и за нашия мозък. Ако се чувствате преситени от всичко, което се случва в ежедневието, то това най-вероятно се дължи на лимитираните способности на нашия съзнателен ум, на ограничените ни възможности за внимание и концентрация, както и ограничената ни способност да работим дълго време, без да си даваме заслужена почивка.

Нашият мозък използва голямо количество енергия.

Дълго време учените вярваха, че мозъкът е винаги активен, дори когато спим. По-късно с помощта на ЕЕГ и ЯМР се доказа, че определени зони от мозъка, които не се използват, се изключват. Всъщност различните дейности активират различни невронни вериги, при което се увеличава търсенето на кислород и глюкоза за допълнителната енергия, от която се нуждаем. Въпреки факта, че нашият мозък изключва някои области, а други не, не означава, че той е енергоспестяващ. 

Това се потвърждава и от изследвания, които показват, че докато мозъка си почива, той всъщност не си почива. Основната мрежа от невронни връзки по време на почивка се използва за преоткриване и препотвърждаване на нашата идентичност, за разкриване и разбиране на поведението и мотивацията на другите, за разбиране на нашето поведение, мотивация и дори на морала ни, както и за емоционално дистанциране от проблемите и намиране на подходящо решение.

Ето защо, от време на време е необходимо да си позволим да почиваме или да си направим ваканция. Тук представям 7 причини да си вземете почивка.

1. Подобрява креативността!

Както можете да си представите, докато работим ние функционираме във „фокусиран режим“, тогава е нормално след известно време мозъкът ни да се пренасити. Изчислено е, че всъщност с ангажирането с новини, социални мрежи, имейл съобщения и телевизия, ние консумираме еквивалента на 174 страници от вестник всеки ден. Това е пет пъти повече, отколкото през 1986 г. С толкова много информация е нормално за мозъка да бъде пренаситен. Следователно почивката ни позволява да се откъснем от света и да оставим част от нашия мозък да блуждае, точно тази, която е отговорна да свързва несвързани идеи и да ни дава прозрения. 

2. Помага ни да вземаме по-добри решения

Мозъкът работи по-добре, когато не е под напрежение, а работейки в „спокоен режим“. Всъщност е установено, че след релаксираща разходка сред природата или дори след дрямка, нашите когнитивни процеси се подобряват. Особено вниманието и паметта. Проучване, проведено в университета в Амстердам, разкрива, че дори преди да вземем важно решение, е по-добре да отделим време и да си починем. Всъщност приятната ваканция позволява да активираме нашата основна невронна мрежа (по подразбиране), за да интегрира информация, помагайки ни да вземем по-добро решение.

3. Облекчава стреса

Празниците са най-добрият антидот срещу стреса. По време на стрес телата ни започват да отделят големи количества кортизол и адреналин. Това са така наречените хормони на стреса, които не само ни подготвят за битка или бягство, но в дългосрочен план предизвикват възпалителен отговор, който в крайна сметка засяга дълбоко мозъка и води до хронични заболявания. Да си вземем ваканция далеч от стреса на работата и ежедневието ни помага да се отпуснем, да намалим нивата на тревожност и да дадем на тялото си шанс да поправи щетите и да се регенерира. Всъщност не бива да забравяме, че стресът убива невроните и пречи на образуването на нови нервни клетки.

4. Генерира нови идеи

Всяка почивка е полезна за мозъка. Но период на почивка далеч от дома в контакт с други култури е като истински рестарт за нашият мозък, защото насърчава нови идеи. Това е широко известно и доказано от проучване, проведено в Сингапурския университет. Това проуване показва също така, че степента на креативност е толкова по-голяма, колкото по-склонни сме да се потопим в новите обичаи или традиции, които откриваме на новото място. Следователно пътуването не е достатъчно. Нобходимо е да изследваме мястото и да се отворим за нови начини на живот. Това ни позволява да разберем, че съществуват различни начин на съществуване и различни пътища за постигане на нещата.

5. Прави ни по-щастливи

Хроничният стрес допринася за повишени нива на депресия и тревожност. В действителност, хората, които не отиват на почивка редовно, са склонни да съобщават за три пъти повече за симптоми на депресия и тревожност от тези, които успяват да се откъсват периодично от работа. Ключът, както показва проучване, проведено в университета в Ротердам, се крие в щастието. Според изследователите две седмици ваканция са достатъчни, за да се отпуснете и да се почувствате много по-щастливи. През това време количеството ендорфини – хормони на щастието, които тялото ни произвежда, е достатъчно, за да противодейства на вредните ефекти на хормоните на стреса.

6. Повишава се концентрацията

Въпреки, че може да изглежда противоречиво, факт е, че ваканциите ни помагат да останем концентрирани. Всъщност хроничният стрес пряко засяга частта от мозъка, свързана с паметта и постигането на целите. Затова хората, които работят непрекъснато, без да си вземат отпуск, често се чувстват блокирани и трудно се концентрират. Вместо това, когато се върнем от ваканция, се чувстваме пълни с енергия, способността ни да реагираме се увеличава и можем да останем фокусирани по-дълго.

7. Увеличава ефективността

Да бъдеш ефективен не означава непременно да прекарваш много време в работа, а да използваш това време максимално качествено. Следователно най-продуктивните фирми, а също така и фирмите, в които работниците боледуват по-малко, са тези, в които служителите могат да вземат повече почивни дни. Всъщност повечето хора съобщават, че се чувстват по-удовлетворени от работата си, когато имат възможност да ходят на почивка регулярно. Това чувство на удовлетворение се обръща в ефективност, създавайки по този начин и по-добър работен климат.

Автор: Румяна Иванова 

Повече информация за психолог Иванова тук

 


Източници:
1. Immordino, M. H. et. Al. (2012) Rest Is Not Idleness. Implications of the Brain’s Default Mode for Human Development and Education. Perspectives on Psychological Science; 7(4): 352-364.

2. Nawijn, J. et Al. (2010) Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday. Applied Research in Quality of Life; 5(1): 35-47.

3. Leung, A. K. et. Al. (2008) Multicultural experience enhances creativity: the when and how. The American Psychologist; 63(3): 169-181. 

4. Dijksterhuis, A. et. Al. (2006) On making the right choice: the deliberation-without-attention effect. Science; 311(5763):1005-1007.