Експресивното писане, наричано понякога емоционално, е форма на експресивна лична терапия.
То извира от нас и е продукт на нашата дълбока същност.
Представлява лично и емоционално писане без оглед на формата и изискванията на правописа и пунктуацията – не се слагат точки, запетаи, главни букви и т.н. Просто изразявате това, което е в ума и сърцето ви в настоящият момент.
Както показва името, това писане обръща повече внимание на чувствата и преживяванията, а не толкова на хронологията на събитията. То е бурно и непредсказуемо понякога.
Доказано е, че експесивното писане намалява усещането за неудволетвореност и тревожност като едновременно с това подобрява благосъстоянието – намалява физическият и емоционален стрес и подобрява когнитивната дейност.
Предполага се също така, че това писане нямалява страха и негативните очаквания, посредством идентифицирането и изразяването на мислите и чувствата свързани с конкретно/и неприятни и стресиращи преживявания.
Писането по този начин може да даде също така и друга перспектива. Позволява ни да организираме мислите и чувствата си и ни помага да намираме смисъл във взаимоотношенията ни с другите и с нас самите.
Насоки за изследване на чувствата и мислите и условия за осъществяването на експерсивно писане:
🖋️ Осигурете си удобно и спокойно време и място, където е малко вороятно да ви безпокоят, за да можете да се свържете със себе си.
🖋️ Можете да използвате всякакъв материал за писане – лист хартия, бележник, скицник или друг материал, подходящ за писане. Добре е да пишете „на ръка”, но ако сте привърженик на техниката можете да използвате компютър или друго устройство.
🖋️ Изберете лична и важна тема за вас или скорошно събитие, което е било емоционално значимо.
🖋️ Пишете само за преживяванията, които са ваши лични. Това е само за вас и можете да направите каквото пожелаете след това с написаното. Можете да го запазите или унищожите. Но помнете – то е поверително.
🖋️ Пишете непрекъснато 20 мин. без да се съобразявате с пунктуация, правопис и граматика. Пишете каквото ви хрумне, но без да се осъждате. Просто описвайте. И не редактирайте. Не това е целта.
Ако няма какво повече да пишете повторете това, което вече сте написали.
🖋️ Ако прецените, че това за което пишете е прекалено емоционално и ще ви разстрои драматично просто спрете да пишете и предприемете действие, което ще ви успокои – дълбоко дишане, релаксация или пък нещо друго, което знаете, че ви помага в подобни моменти.
🖋️ Възможно е да се чувствате малко подтиснати след подобно писане, но с подходящата грижа за себе си това чувство ще изчезне.
Целта на експеривното писане е да се освободите от натежалите емоции и мисли, породени от някакво събитие, което е значимо за вас.
Автор: Румяна Иванова