БГ Лекари

БГ Лекари

Психолог Петя Стефанова: „Архетиповете. Кой си ти?" От книгата на Каролайн Мис

  Архетипните модели присъстват в различни аспекти на живота ни. Те повлияват върху начина, по който харчим парите си, избора какво да купим или да не купим, отразяват се върху качеството на връзките ни, определят от какви хора сме привлечени и защо. Те са част от причините за проблемите, пред които често се изправяме, споровете, които водим, трудностите, които постоянно изникват.
    Можем да ги разпознаем в историите, които разказваме за себе си, в моделите на поведение, в страховете и талантите си, във всичко, което е постоянна част от нашата природа.
    Каролайн Мис описва 10 архетипа.
Защитник или Творец, Атлет или Грижовник, Интелектуалец или Бунтар, Кралица или Моден последовател, Духовен търсач или Визионер, кой си ти всъщност?
Следва описание на всеки архетип.

Защитникът

    Някои поведенчески модели и характеристики:
- привлечени от социални, политически или екологични проблеми;
- нужда да даде своя принос на света;
- желание да направи нещо значимо;
- готовност за действие, ако е извършена несправедливост спрямо хора, животни или околната среда;
- изпитва възхищение към известни личности, които посещават горещи точки по света и/или се занимават с хуманитарна помощ, привличат обществеността към проблема;
- говори от името на тези, които нямат право на глас.
    Вътрешна сянка: вярата, че другите трябва да оценяват усилията; работата му е по-стойностна от тази на другите (усещане за превъзходство).
    Варианти на този архетип:
- човекът с хоби Защитник - нуждае се от ясни срокове, преди да се ангажира с проект; търси проекти, които няма да предизвикат спорове; фокус върху благото на общността, а не върху някаква радикална промяна.
- преданият защитник - работи на по-високо ниво, отдаден на кауза за промяна, поема лични и финансови рискове.
- емоционално зависимият защитник - най-уязвим от трите проявления на архетипа, следва лични емоционални нужди, свързани с набавяне на т. нар "социален адреналин", пристрастен към задоволството, че работи за някаква кауза, социалната активност става по-важна от самата кауза.
    Кое му дава сила: да е наясно със своята мотивация – да работиш и за другите е кауза, егоизмът убива силата; добре е да научи повече за сферата, в която ще се изявява; търпение – промяната се случва със собствена скорост; екипна игра; поддържане огъня на надеждата – вяра в това, което прави.
    Досега в човешката история едва ли е имало по-благоприятно време за изява на Защитниците. Слушайте сърцето си!

Артистът/Творецът

    Един от най-интригуващите архетипове. Във всичките му проявления - художник, изпълнител, разказвач, творец, пулсира неговата нужда да разкрива пъстротата на живота, да илюстрира безкрайните проявления на природата, да улавя красотата във всичките й измерения.
    Основен страх на Твореца е, че не притежава уникален талант и своеобразна оригиналност. При него търсенето на тази оригиналност надхвърля обикновеното желание и се превръща в страст, в копнеж.
    Той вижда изкуство там, където другите не могат.
    Неговият урок е да не омаловажава или отхвърля своя уникален талант, а напротив - да го развива.
Поведенчески модели - вижда красотата във всичко, оживява се в присъствието на публика, слуша музика и сърцето му лети, мечтае да се види сред авторите на бестселъри...
    Кое му дава сила - съзнателно усъвършенстване на уникалния талант, който носи; заобикаляне с творчески настроени хора; доверяване на собствените творчески инстинкти; подхранване на въображението с идеи; подхранване на сетивата; развиване на интуиция; способност да се потапя в културата...
    Кое разпилява силата му - сравняването с другите; жаждата за публично признание; очакването незабавно да реализира артистичната си представа; изпадането в емоционални крайности; затъване в самосъжаление; свързване на успеха с финансово благополучие.
    Важно - притежанието на артистична дарба и талант е истинска привилегия! Достатъчно е да се развиват заложбите. Всичко останало ще дойде впоследствие. Успех!

    Следва продължение.

 

Автор: Петя Стефанова

Повече за автора тук.