БГ Лекари

БГ Лекари

Спортната активност при работата с депресивни състояния

 

Спортната активност.

 

Прилагайки няколко прости стъпки, забелязах подобрение в себеусещането си и възвръщане на изброените показатели към тяхното нормално състояние. Това ме мотивира да предложа подобен подход и на свойте клиенти.

 

Каква спортна активност?

 

Най-простият отговор тук е: каквато е достъпна и желана от клиента.

 

Какво представлява енергийният баланс? 

 

Нека си представим, че енергийният баланс в нашето тяло е базиран на процеси, като зареждане с енергия и разреждане на тази енергия. 

 

 

Подобрение на себеусещането.

 

Проучванията показват, че физическата активност, може да повлияе на тонуса и себеусещането. Могат да се наблюдават и подобрени физиологични процеси, като кръвообращението, усвояването на кислород и др.

 

Подобрение на самочувствието.

 

Подобреното самочувствие не се базира само на невротрасмисията вследствие на физическата активност. То може да е базирано и на вярата в личните способности на клиентите и техните реални постижения. 

 

Плюсове за терапевтичният процес.

 

Важен фактор е повишената скорост на процесите, тъй като не се налага да отделяме толкова много време за балансиране на емоциите и чувствата, както и за измисляне на стратегии за справяне с трудностите появили се в ежедневието на клиента. 

 

Развитие на копинг стратегии.

 

Копинг стратегиите, са просто обяснено, стратегии за справяне. Тоест, когато клиента се справи с дадена ситуация, в живота си използвайки дадена копинг стратегия, в този случай, спортната активност, той има възможност да я прилага отново по същия начин, при подобна бъдеща ситуация.

 

Взаимодействие с храната.

 

Храната е важен аспект, защото както може да подкрепи значително процеса, така може и да го влоши.

 

Взаимодействие със съня.

 

За съня важи същото, което и за храненето. Както може да е помощник, така може и да създаде препядствия пред работния процес и възстановяването. 

 

 

 

Депресивните състояния.

 

Основните характерни симптоми са: 

 

  • подтиснатост на настроението (дистимия);
  • наличието на апатия (аболия) или намалена мотивация (хипобулия);
  • забавянето в мисловният поток ( брадипсихия);
  • промяна в теглото;
  • нарушения в съня.

 

 

Повече информация можете да прегледате тук.