БГ Лекари

БГ Лекари

Накратко за ниската самооценка!

 
Накратко за ниската самооценка!
Какво се случва?
Как се случва?
Защо се случва?
Как влияе на качеството на живот?
И какво можем да направим,за да променим и укрепим увереността и самооценката!
 
"Аз не съм това, което съм!
Аз съм това, което другите мислят за мен!"
Така работи ниската самооценка !
Неувереност, убеждение за дефектност,непълноценност, отхвърляне, съмнение в собствените способности,автоадресиране на негативно впечатление и мнение, отношение от външния свят, дори и да не е отнесено към него.
Ниската самооценка се сформира в детството.Има много съпътстващи фактори, най- често поради неудовлетворени потребности от поощряване,утвърждаване, грижа, разбиране, обич,топлина, безусловна любов !
Сформирането на личността се случва под въздействието на различни фактори. -Семейството има  определяща роля/нагласи/.
Свръхпротективни родители,авторитарни или незаинтересовани.Ако потребностите от утвърждаване и безусловна любов не биват посрещани, детето расте с усещането за малоценност и започва да вярва,че не е достатъчно добро и важно в очите на родителите си!
-Училище / отношение,успехи,провали, оценки, взаимоотношения с връстниците, взаимоотношения с учители,авторитети!
-Личен и обществен живот,стресори.
 
Самооценката може да се понижи, както временно при дадена ситуация,довела до неуспех или провал,така и в дългосрочен план.Тя е автоматична и човек сам я активира според очакванията за справяне.
Хората с ниска самооценка са убедени, че не заслужават внимание и любов,че техните нужди и чувства не са важни,у тях стои едно дълбоко усещане за непълноценност,въпреки техните постижения.Те са болезнено зависими от мнението на другите,за да получат одобрение са готови да се отрекат от собствените си нужди и да задоволят чуждите, вярвайки че това е единственият начин да получат обич, внимание, любов.Вярват,че ако покажат истинската си същност и индивидуалност, ще бъдат отхвърлени и това ги кара постоянно да се представят в различен социален образ.Това толкова ги обезличава и омаловажава,че те самите се отхвърлят, затова е толкова трудно да се изявят и отстояват пред другите.
Общуването поражда социална тревожност,налице са проблеми с комуникацията,което поражда невъзможност за създаване на партньорски взаимоотношения в зряла възраст и приятелски взаимоотношения в тийнейджърска възраст.
Ниската самооценка може да бъде предпоставка за възникването на хранително разстройство/булимия,анорексия/.
Преодоляването на ниската самооценка е дълъг и комплексен път, който изисква своето време и най -често е съпроводен и с  психологическа помощ.Терапията предлага съвместно преживяване, което стъпка по стъпка да идентифицира вътрешните бариери,пречещи на адекватното и здравословно възприятие за себе си.Когато то е на лице може да се пристъпи към специализирани практики и упражнения, предназначени за укрепване на самооценката и увереността и формирането на нова,позитивна философия за себе си и живота!
Промяна може да настъпи,стига да имаме желание! Най -добрата инвестиция е в собственото ни здраве,а то е свързано със себепознание и самоактуализация!
 
ДКЦ Пълмед ЕООД
Кабинет за психологическо консултиране и терапия